„Meziročně došlo ke snížení počtu usmrcených osob, těžkých i lehkých zranění. Důležité je podívat se také na dlouhodobý vývoj, který je v našem kraji pozitivní. Systematicky se budeme dále věnovat všem oblastem zvyšující bezpečnost na silnicích v kraji. Preventivními aktivitami letos míříme na mladé řidiče, motocyklisty a dopravní výchovu dětí,“ uvádí Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana odpovědný za resort dopravy. Podle něj vloni v Libereckém kraji v důsledku vážných nehod zemřelo 13 lidí. To bylo sice druhé historicky nejnižší číslo, nicméně musíme směřovat k dopravě bez vážných následků.
Detailnější pohled na statistiky ukazuje, že řidiči bourají hlavně kvůli nesprávnému způsobu jízdy a nepřiměřené rychlosti. Nejinak tomu bylo i při letošních nehodách v lednu a únoru. „Za první dva měsíce evidujeme přes 170 nehod zapříčiněných nepřiměřenou rychlostí. Tyto nehody si vyžádaly jednu usmrcenou osobu, další těžce zraněnou a 40 lehkých zranění,“ dodává Jan Frieser, vrchní komisař Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Dohromady v Česku letos policisté řešili už 13 766 dopravních nehod, které si vyžádaly 53 lidských životů a 120 těžce zraněných osob.
Liberecký kraj společně s Policií ČR, Týmem silniční bezpečnosti a dalšími partnery dlouhodobě spolupracuje v oblasti prevence. Zaměřují se na nejvíce problematické oblasti, jakými jsou nehody způsobené mladými řidiči nebo nehody s účastí motocyklistů. „Velkým tématem je pro nás také dopravní výchova dětí. V rámci projektu Markétina dopravní výchova šíříme téma do škol i do rodin. V letošním roce vznikají také online pomůcky, které pomohou s výukou v současných podmínkách “ dodává Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.