„Dopravní nehody u nás v kraji přinesly prozatím o jednoho usmrceného víc než v loňském roce. Zároveň se výrazněji snížil počet těžce zraněných Klesl o dvanáct. Přesto jsou čísla stále vysoká a naším cílem je , aby neumíral nikdo a rovněž nedocházelo k žádným těžkým zraněním. Jednou z možností, jak předcházet dopravním nehodám, jsou preventivní programy. Čísla z posledních let ukazují, že takové aktivity mají smysl,“ uvádí Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana odpovědný za resort dopravy.
V dlouhodobých nehodových statistikách v kraji zaznamenáváme pozitivní trend v poklesu tragických následků dopravních nehod. Například oproti roku 2003, kdy na silnicích v kraji zahynulo 63 lidí, je loňských 13 obětí téměř pětkrát méně. Na méně než polovinu také klesl počet vážných zranění.
Za většinou nehod stojí rychlá jízda. Nepřizpůsobení rychlosti je důsledkem asi 40 % nehod končících smrtí a z 35 % při nich účastník utrpí těžká poranění. Nejvíce riskují mladí muži s krátkou praxí v řízení, bourají jako řidiči osobních vozidel i jako motocyklisté. Obecně přeceňují své řidičské schopnosti, a současně ještě neumějí čelit rizikovým situacím.
Na nepřiměřenou rychlost a její následky reaguje Liberecký kraj preventivními aktivitami a projekty, které řeší zklidňování dopravy v rizikových místech. „S nepřiměřenou rychlostí se dá bojovat různými způsoby. Prevence a vzdělávání fungují dlouhodobě. Jako efektivní se ukazují správně sestavené kurzy bezpečné jízdy s prvky dopravní psychologie,“ konstatuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.
Kraj pravidelně dotuje zdokonalovací kurzy, které probíhají na polygonu v Sosnové u České Lípy. Pro motorkáře se organizují bezplatné kurzy s názvem „Učme se přežít“. Účastníci si při nich mimo jiné vyzkouší to, co jim běžný provoz neumožní, natrénují krizové situace a naučí se spoustu užitečných dovedností. Mladí řidiči osobních aut pak mají možnost zúčastnit se dotovaných kurzů defenzivní jízdy. Procvičí si například, jak rozpoznat nebezpečí na silnici a vyhnout se mu. „Naše zkušenosti a vyhodnocení kurzů ukazují změnu postojů jednotlivých účastníků k rizikům v dopravě,“ doplňuje Jan Polák.
Kvůli řidičům, kteří překračují povolenou rychlost a ohrožují svým jednáním chodce, si některé obce pořizují moderní radary umožňující zapojení do přestupkového systému. Konkrétně tři takové nechal v nedávné době nainstalovat Český Dub. Šoféry tak nově upozorňují v místních částech Starý Dub a Modlibohov. „Po zkušenostechs měřením rychlosti na výpadovce na Hodkovice nad Mohelkou jsme se rozhodli pořídit radary i do dalších částí našeho města. Jsou to úseky, kde si občané stěžují na nedodržování nejvyšší povolené rychlosti,“ upozorňuje Jiří Miler, starosta města Český Dub.