„Podobu bezpečného cyklisty mohly děti vystihnout kresbou, modelem, vyprávěním, básní nebo třeba fotopříběhem. Soutěž probíhala ve čtyřech kategoriích, výtvarná část pro mateřské školy a 1. a 2. stupeň základních škol a literární část pro žáky základních škol. Vše ostatní záleželo na zkušenostech, vědomostech a fantazii,“ uvádí Markéta Novotná, metodička dopravní výchovy Týmu silniční bezpečnosti.
Republikové kolo soutěže přineslo více než 2 000 originálních prací. Komise složená ze zástupců Týmu silniční bezpečnosti, Policejního prezidia ČR a Krajské vědecké knihovny v Liberci soutěžní díla hodnotila 7. června. Z každé kategorie vybrala pět výherců. Bezpečného cyklistu podle ní vystihla řada dětí, nejzdařilejší díla celostátního kola budou oceněna 28. června v Muzeu PČR v Praze.
„Děti spadají do kategorie nejohroženějších účastníků silničního provozu. Dopravní výchovu prostřednictvím soutěže v tomto případě necháváme přímo na nich. Při tvorbě svých příběhů a obrázků si osvojují základní pravidla bezpečnosti a zároveň na ně upozorňují i své kamarády a rodiče už jenom tím, že rozpoutávají diskuzi k bezpečnému pohybu v silničním provozu,“ říká Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence policejního prezidia PČR.
Zbrklé a neuvážené chování dětí způsobí ročně stovky dopravních nehod cyklistů, a to i těch dětských. „Vzhledem k blížícím se letním prázdninám se dá očekávat, že mnoho dětí se zabaví jízdou na kole nebo koloběžce. Proto je důležité, aby jim rodiče kolo a povinnou výbavu nejen zkontrolovali, ale rovněž připomněli i nutnost mít cyklistickou přilbu,“ dodává Markéta Novotná.
Posláním projektu Markétina dopravní výchova je vytvářet prostředí k efektivní výchově a vzdělávání dětí i dospělých v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Touto cestou bychom se rádi podíleli na podporování snižování dopravní nehodovosti, a především množství zranění (i smrtelných) na silnicích. Projekt je spolufinancován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.