Nejčastějšími chybami řidičů byl nesprávný způsob jízdy a nedodržování rychlosti. „Do nesprávného způsobu jízdy patří nevěnování se řízení, telefonování nebo nedodržení bezpečné vzdálenosti. Vloni tyto příčiny způsobily polovinu všech nehod, na svědomí mají 7 usmrcených a 16 těžce zraněných,“ říká Jan Polák, šéf Týmu silniční bezpečnosti.
Rychlá jízda mohla za zhruba 12 % nehod, její vinou vyhasly 4 lidské životy a 14 osob skončilo s těžkým zraněním. Dlouhodobě se počet nehod s nepřiměřenou rychlostí daří, stejně jako podíl na všech usmrcených osobách, snižovat. Přesto v jejím důsledku na silnicích v kraji zemře 1/3 osob.
„Rizikovou skupinou na našich silnicích jsou motorkáři. V provozu se jich obecně pohybuje více a jejich nehody mívají i vážnější následky, nejčetněji kvůli nepřiměřené rychlosti. Každoročně tato tento problém způsobí cca 35 % všech úmrtí,“ uvádí Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana odpovědný za resort dopravy.
Podle policejních statistik nejvíce nehod způsobili řidiči motorových vozidel, celkem 3 366. Za loňský jsou označeni jako viníci všech smrtelných nehod. Významný je také počet nehod se zvěří, takových případů policisté zaznamenali 944, jedna osoba se při nich těžce zranila. Nehod s účastí dětí se stalo celkem 279, naštěstí se obešly bez úmrtí, 2 děti ale utrpěly vážná zranění, dalších 105 se při nehodě zranilo lehce.
Liberecký kraj na letošní rok připravuje řadu preventivních aktivit pro rizikové účastníky silničního provozu. Tradičně podpoří dopravní výchovu ve školách, školkách a na dopravních hřištích. Pro středoškoláky se chystají zajímavé přednášky. V běhu jsou rovněž programy pro mladé a začínající řidiče, kteří se mohou účastnit bezplatných kurzů bezpečné jízdy. „Chceme pokračovat především ve vzdělávání dětí a rodičů v dopravní výchově. Věnovat se budeme i dalším zranitelným účastníkům provozu jako jsou motorkáři. Rádi bychom se ve spolupráci s našimi partnery podíleli na jejich výuce v autoškolách a nadstavbových kurzech,“ uzavírá Jan Polák.